Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner spolu s dalšími podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou provozovat černouhelnou firmu OKD. 

Paukner v pondělí v rozhovoru s ČTK řekl, že jednání se státem začínají. Oproti únorovému rozhovoru pro HN Paukner nabídku konkretizoval. Zmínil partnerství s Petrem Otavou, synem loni zesnulého miliardáře, který patří mezi dvacet nejbohatších Čechů, a Martinem Ulčákem, polistopadovým šéfem Socialistického svazu mládeže, který dlouhá léta spolupracoval s bývalým šéfem Sazky Alešem Hušákem.

Dále Paukner zopakoval podmínku, že OKD musí nejprve projít insolvencí, díky které by se zbavila nevýhodných závazků.

"Jsme připraveni pomoci státu s provozem OKD tak, aby byl co nejefektivnější," řekl Paukner. "Domníváme se, že provozně může OKD fungovat ještě minimálně pět let, pokud nebude mít takzvané dluhy minulosti," dodal. Mateřská společnost New World Resources (NWR) podle něj nyní OKD "vysává" na půjčkách, za které si na úrokových sazbách inkasuje šest až sedm procent. Jde v dnešní době o naprosto netržní úrokové sazby, podotkl. Právě závazky a nevýhodně uzavřené smlouvy mimo jiné na nákup či servis důlních zařízení nebo elektřinu a plyn jsou podle něj důvodem, proč podnikatelé nechtějí do OKD investovat už nyní.

"Pan Paukner a další projevili zájem o jednání. Povedeme je později tento týden nebo začátkem příštího týdne," potvrdil na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj si ale zástupci státu musí nejdříve vyjasnit, zda je možná dohoda se současnými vlastníky. Novým vlastníkem NWR je od února skupina Ad Hoc Group (AHG).

AHG tvrdí, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. Je podle ní potřeba nalézt peníze na financování OKD do konce dubna. V úterý proto budou pokračovat jednání AHG se zástupci vlády. Aby se na záchraně OKD podílel stát, navrhla skupina minulý čtvrtek. Návrh podle mluvčího AHG Romana Paříka ušetří minimálně polovinu ze 33 miliard korun, které by prý stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek řekl, že mezi varianty řešení situace OKD patří odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti NWR státem nebo teoreticky i společná firma či jiná participace mezi oběma stranami. Za nejlepší variantu označil "funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD".

Firma OKD je přes úsporná opatření ztrátová, hrozí uzavírání dolů a propouštění. Její nový vlastník skupina Ad Hoc Group tvrdí, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. V úterý by měli zástupci AHG jednat s ministry.