Diskuse o antidumpingovém clu na dovozy z Číny v souvislosti s přiznáním statusu tržní ekonomiky ze strany EU vyžaduje objasnit některé souvislosti obchodního systému WTO. Dohoda WTO o antidumpingu neumožňuje aplikovat různá pravidla na dovoz z tržních a netržních ekonomik. Součástí právních textů WTO je ale i přístupový protokol Číny, který umožňuje odklad implementace pravidel a závazků zejména ve prospěch Číny. Výjimka v antidumpingu však byla vyjednána "v neprospěch" Číny, a to z důvodu, že čínská vláda využívá rozsáhlého subvencování svých firem.

Podle článku 15 přístupového protokolu v případě podezření na dumpingový dovoz buď dotčený čínský výrobce prokáže, že se v jeho sektoru vyrábí za tržních podmínek, nebo může být výpočet normální ceny založen na jiných než čínských cenách. V prosinci 2016 však nezbytnost prokazování tržních podmínek končí a všechny státy WTO musí brát u čínských dovozů s podezřením na dumping za základnu cenovou úroveň v Číně, i když nebudou splněny podmínky národních legislativ členů WTO pro uznání Číny jako tržní ekonomiky. Současné dumpingové dovozy Číny tedy po konci tohoto roku mohou být shledány jako nenarušující spravedlivou soutěž.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?