Zahraniční obchod České republiky skončil v únoru přebytkem 22 miliard korun, což bylo v meziročním srovnání o 4,5 miliardy korun více. Předběžné údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Příznivě na výsledek působil růst přebytku v obchodu se stroji a dopravními prostředky a také pokles schodku u minerálních paliv, nápojů a tabáku.

"Data potvrzují dlouhodobý příznivý trend české ekonomiky," uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Výsledky podle něj mohou podpořit posilování koruny směrem k úrovni kurzového závazku na 27 korun za euro. "Tento trend by ale mohla zpomalit statistika spotřebitelských cen, kdy by inflace podle nás měla vykázat další pokles," uvedl.

Vývoz z tuzemska se v únoru proti loňsku zvýšil o pět procent na 284 miliard korun, dovoz rostl o 3,5 procenta na 262 miliard korun.

"Český zahraniční obchod má letos našlápnuto na další velmi solidní rok. Náš celoroční odhad ukazuje, že v letošním roce by obchodní bilance měla dosáhnout přebytku přibližně 140 miliard korun, což je zhruba stejně jako v loňském roce," uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.

Exportérům podle hlavního ekonoma Roklenu Lukáše Kovandy svědčí i intervenčně oslabovaná koruna, která zvyšuje jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích. "Vzhledem k tomu, že ČNB bude korunu intervenčně oslabovat nejspíše minimálně do první poloviny roku 2017, lze očekávat i v nejbližších měsících dobré výsledky našeho zahraničního obchodu, byť se exportéři budou potýkat s tlakem na růst mezd ve svých sektorech," uvedl.

Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka se díky intervencím České národní banky za poslední dva roky zvýšil český export o 400 až 450 miliard korun.

"Tuzemský export by letos mohl dosáhnout nového rekordu přes čtyři biliony korun," řekl v úterý Daněk.

ČNB drží kurz poblíž 27 korun za euro od listopadu 2013. Pokud by kurz intervencemi nebyl uměle nastaven, pohyboval by se podle Daňka nyní kolem 25 korun za euro. Změna kurzu o korunu znamená pro vývozce 143 miliard korun za rok, dodal.

Dobrou zprávou také podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je, že značná část českého exportu putuje do zemí strategických spojenců, tedy do zemí Evropské unie. "Dobrá čísla zahraničního obchodu svědčí také o dobré práci v oblasti ekonomické diplomacie, na kterou dává koaliční vláda mimořádný důraz," uvedl premiér.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončil v únoru přebytkem 54,5 miliardy korun, což bylo meziročně o dvě miliardy více. "Schodek obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 2,8 miliardy korun na 30,6 miliardy korun," uvedl ČSÚ.

Přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky rostl proti loňskému únoru o 6,3 miliardy korun. Schodek bilance u minerálních paliv se snížil o 3,2 miliardy korun a u nápojů a tabáku o 0,8 miliardy korun. Nepříznivý vliv na celkovou bilanci mělo prohloubení deficitu obchodu s chemickými výrobky o 3,8 miliardy korun, potravinami a živými zvířaty o 0,9 miliardy korun a surovinami o 0,1 miliardy korun.

Klesl také přebytek obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím a přechodem z aktiva do pasiva se zhoršilo saldo obchodu s polotovary a materiály o 0,4 miliardy korun.