Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmítl v listopadu 2013 podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Jak velký dopad bude jeho rozhodnutí mít, ale určitě nečekal. Tisíce Ukrajinců vyšly na protest do ulic, začaly stavět barikády, ruský prezident Vladimir Putin vyslal do země vojáky, aby rozpoutali válečný konflikt, zatímco "nenápadně" připravil Ukrajinu o Krym.

Před podobným rozhodnutím jako Janukovyč stanou Nizozemci ve středu. V referendu mají říct, jestli novou asociační dohodu schválí, nebo ne. Možná také netuší, jak vážné důsledky může jejich hlasování mít.

Uspořádání referenda o asociační dohodě s Ukrajinou přitom začalo téměř jako vtip. Skupina nizozemských blogerů sdružených kolem provokativního blogu GeenStijl chtěla otestovat nový zákon, který dovoluje uspořádat referendum k evropským záležitostem.

193 obyvatel

Nizozemska zemřelo při sestřelení letadla MH17 nad východní Ukrajinou v létě 2014. Válku na Ukrajině tak Nizozemci pocítili nejvíce z celé unie.

I když má referendum pouze poradní hlas, je velmi nepravděpodobné, že by nizozemská vláda jednala proti rozhodnutí voličů. Zvlášť v situaci, kdy jsou v celé Evropě na vzestupu euroskeptické strany, které tvrdí, že vlády ani bruselské úřady lidem dostatečně nenaslouchají. Pravděpodobnost, že budou Nizozemci hlasovat proti asociační dohodě, je přitom vysoká, průzkumy vedou odpůrci dohody. Aby byly výsledky platné, musí ale k urnám přijít nejméně 30 procent voličů.

Motivace odpůrců je přitom různá. Někteří se nechtějí nechat zatáhnout do ukrajinského konfliktu, jiní si myslí, že dohoda představuje první fázi vstupu Ukrajiny do unie. Vidí tisícovky Ukrajinců, kteří do jejich země okamžitě po vstupu přijedou.

I když asociační dohoda vstup v žádném případě nezaručuje, euroskeptičtí politici jako Geert Wilders ze Strany pro svobodu ho s oblibou používají společně s tím, že dohoda posílí rozhodování Bruselu. "Jakákoliv asociační dohoda znamená více Evropy," přesvědčuje spoluobčany Wilders.

Nadcházející hlasování je tak pro mnohé Nizozemce spíš referendem o spokojenosti s Evropskou unií, která v současnosti není v zemi příliš vysoká.

Nizozemské "ne" může mít velký dopad nejen na vztahy s Ukrajinou a Ruskem, ale i na samotnou unii. Euroskeptici se budou cítit silnější, což může ovlivnit i blížící se referendum o vystoupení Velké Británie z unie, plánované na 23. červen.

"Pokud Nizozemci řeknou ne, pak má Evropa problém − destabilizaci," varoval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker minulý měsíc v Haagu. Odmítnutí asociační dohody by navíc uštědřilo obrovskou ránu evropské politice směrem k Ukrajině a Rusku. Asociační dohoda s Ukrajinou má být jedním ze základních nástrojů, jak pomoci Kyjevu osvobodit se z vlivu Moskvy.

Odmítnutí dohody by rozhodně uvítala Moskva, a ruská propaganda už na něm v Nizozemsku podle investigativního webu Bellingcat pilně pracuje.

"Ti, kteří agitují, aby lidé hlasovali proti dohodě, používají stejný jazyk jako prokremelské weby. Že je ukrajinská armáda fašistická, že by Ukrajina měla být bližší Rusku, že do Evropy nepatří nebo třeba to, že Ukrajinci ve skutečnosti Evropskou unii nesnášejí," řekl HN ukrajinský aktivista žijící v Nizozemsku Olexandr Snidalov.

Co přesně by se s asociační dohodou stalo, pokud by ji Nizozemci v referendu odmítli, o tom zatím nechce nikdo spekulovat. Podle analytiků může záležet na tom, jak těsný výsledek referenda bude. Jednou z možností je, že by se na Nizozemsko nevztahovaly jen některé její části. Zbylých 27 členských zemí unie ji už ratifikovalo.

jarvis_5703ec5a498eef2f5f289496.jpeg
 
Nizozemci demonstrují pro asociační dohodu Evropské unie s Ukrajinou i proti ní.
Foto: ČTK