Možná si pamatujete tu scénu z Vlka z Wall Street. Okolo podvodníka Jordana Belforta se stahuje v USA smyčka a on se rozhodne ukrýt peníze v nedobytné švýcarské bance. Když se Belfort ptá úlisného švýcarského bankéře, jak moc budou jeho peníze před americkými úřady bezpečné, finančník odpoví: "To záleží.". "Na čem to záleží?" vyzvídá Belfort. "Zda Amerika plánuje v nejbližších měsících invazi do Švýcarska," usměje se bankéř. Čímž chce říct, že nemůže být bezpečnějšího úkrytu, než je švýcarská banka. Přestože se Belfortovo praní peněz nakonec provalilo, na počátku 90. let to neproniknutelné švýcarské bankovní tajemství ale rozhodně nenarušilo. Že je věc neudržitelná, Švýcaři pochopili až po vypuknutí aféry SwissLeaks v roce 2015, tedy po provalení obrovského systému daňových úniků, na kterých se podílela švýcarská pobočka britské banky HSBC. Jeden únik tajných informací zmohl více než roky diplomatického nátlaku na švýcarský trezor. A nyní si představte, že nemluvíme o 60 tisících dokumentech z aféry SwissLeaks, ale o 11,5 milionu dokumentů. A že nejde jen o Švýcarsko, ale o tajné informace o propletenci daňových rájů z všemožných zemí. Přitom víme, že Panama Papers nejsou rozhodně posledním únikem podobného typu, jen zatím tím největším.

Můžeme vést samozřejmě spory o etice těchto úniků, můžeme s tím dokonce nesouhlasit, ale to je tak vše, co se s tím dá dělat − pan Únik se stává jedním z nejzásadnějších hybatelů současného světa.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru