Těžba ropy v Rusku v březnu stoupla o 0,3 procenta na 10,91 milionu barelů denně. Vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň téměř za 30 let. Vyplývá to z údajů tamního ministerstva energetiky. Ministr energetiky Alexandr Novak nicméně uvedl, že tento nárůst produkce nebude představovat překážku pro připravovanou dohodu o zmrazení těžby ropy na lednových úrovních.

Na zmrazení produkce ropy se v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar. Podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. Těžařské země budou o návrhu na zmrazení těžby jednat 17. dubna v katarském městě Dauhá.

Cílem návrhu je podpořit ceny ropy, které jsou pod tlakem kvůli převisu nabídky nad poptávkou. V polovině února ceny ropy sestoupily až na dvanáctiletá minima, od té doby však kvůli vyhlídkám na koordinované omezení těžby stouply zhruba o polovinu.

Za březnovým nárůstem těžby ropy v Rusku podle agentury Reuters stály malé ropné společnosti, jejichž produkce se zvýšila o 1,5 procenta. Těžba největší ruské ropné firmy Rosněfť se snížila o 0,7 procenta, mírný pokles vykázaly i další velké ropné podniky Lukoil a Surgutněftěgaz.

Údaje ministerstva energetiky rovněž ukázaly, že produkce zemního plynu v Rusku se v březnu zvýšila na 53,98 miliardy krychlových metrů z únorových 52,92 miliardy.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom tento týden uvedla, že v prvním čtvrtletí zvýšila dodávky zemního plynu do Evropské unie a Turecka o 28,6 procenta na 44,4 miliardy krychlových metrů.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.