Lékařský odborový klub (LOK) podal žalobu na Českou republiku o splnění memoranda, kterým stát zaručil, že nejpozději k 1. lednu 2013 dosáhnou platy lékařů v nemocnicích jedenapůl- až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, podle kvalifikace, praxe a při maximálně osmi hodinách přesčasů týdně. V pátek to uvedl předseda LOK Martin Engel. Premiér Bohuslav Sobotka žalobě nerozumí. Dříve uzavřené memorandum podle něj není právně vymahatelné a žaloba komplikuje vztahy mezi lékaři a vládou. Řekl to v pátek novinářům ve Washingtonu, kde se účastní jaderné konference.

Podle ministerstva zdravotnictví memorandum není právně závazné, neočekává tedy, že LOK s žalobou uspěje. S růstem platů počítá.

Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62 735 korun, z toho polovina za přesčasy a služby. Základní plat byl 32 450 korun. Průměrný plat zaměstnance státu byl 25 880 korun.

Místopředseda LOK Miloš Voleman upřesnil, že Obvodnímu soudu pro Prahu 2 se navrhuje znění rozsudku, že Česká republika je povinna do tří měsíců od právní moci tohoto rozsudku zajistit, že plat lékaře v přímé úměře dosažené kvalifikace a praxe dosáhne jedenapůl- až trojnásobku průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok o dva roky předcházející.

"Závazek memoranda Česká republika k 1. lednu 2013 nesplnila a neplní ho dodnes. Pokud by tomu tak bylo, byl by loni minimální garantovaný základní plat od 36 325 korun měsíčně pro lékaře absolventa do 72 650 korun měsíčně pro plně kvalifikovaného lékaře. Toho lékaři nedosahují ani náhodou, a to jsou ještě oficiální statistiky zkresleny obrovským rozsahem přesčasové práce," uvedl místopředseda.

Připomněl, že LOK se snažil o splnění závazku opakovaně vyjednávat, dočkal se "mnoha slov, ale žádných činů". Podle Volemana bylo tedy zřejmé, že dobrovolně stát svůj závazek nesplní.

"Nezbývá než jej dotlačit, aby tak učinil nedobrovolně. Místo dalších hromadných protestů, které vedly až k podpisu memoranda, zvolil LOK tentokrát právní cestu," dodal.

Sobotka: Ať žalují bývalou vládu Petra Nečase

Když už odbory chtějí někoho žalovat, měly podle premiéra Bohuslava Sobotky žalovat bývalou vládu Petra Nečase (ODS), za níž bylo memorandum uzavřeno a která platy nezvyšovala. "Myslím si, že je zbytečné, aby se komplikoval dialog mezi zdravotníky a vládou prostřednictvím této žaloby," řekl Sobotka s tím, že nyní platy ve zdravotnictví rostou.

"Já si nemyslím, že memorandum je právně vymahatelné a také si nemyslím, že žaloba může cokoliv změnit na rozpočtových možnostech, které máme, a na odhodlání vlády platy zvyšovat," podotkl také.

Loni v říjnu podaly lékařské odbory předžalobní výzvu, kterou se chtěly domoci plnění závazků memoranda od současného ministerstva zdravotnictví. Memorandum o úpravě poměrů ve zdravotnictví podepsal 17. února 2011 Engel s tehdejším šéfem resortu Leošem Hegerem (TOP 09).

"Memorandum, kvůli kterému LOK podal žalobu, ovšem není právně závaznou smlouvou, která by stanovila sankce - jde o výsledek někdejší dohody mezi ministrem Hegerem a LOK. Z právního hlediska tedy ani neočekáváme, že by LOK s žalobou u soudu uspěl," sdělil v pátek ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Čechové.

Zdůraznil, že navyšování platů zdravotníků je pro vládu prioritou, na skokové navýšení peníze systém ale nemá.

"Současná vláda zvýšila zdravotníkům platy dvakrát o pět procent, o dalším navyšování se jedná, rozhodně chceme finanční ohodnocení zdravotníků dále zvyšovat. Souvisí to i s pravidelnou valorizací plateb za státní pojištěnce, kterou prosazujeme," uvedl ministr.