Studenti pražské filmové fakulty FAMU vyvěsili na protest proti pražské návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na své budově na nábřeží tibetskou vlajku.

Do kanceláře FAMU podle nich ve středu dorazili policisté v civilu a vyptávali se, jestli vyvěšení vlajek na budově odsouhlasil děkan. Vysvětlovali to tím, že vlajka naštvala Číňany. Akademický senát ve čtvrtek návštěvu policie odsoudil a rozhodl, že vlajky v oknech filmové fakulty zůstanou.

"Do kanceláře přišli dva policisté v civilu a řekli, že jsou z kriminální policie. Mluvili s pracovníkem kanceláře, já jsem byl v té chvíli na jednání. Policisté se ptali, kdo dal svolení s vyvěšením tibetských vlajek. Pracovník kanceláře jim řekl, že byly vyvěšeny s mým svolením. Policisté řekli, že Číňané se kvůli tomu zlobí, a odešli," řekl Aktuálně.cz a HN děkan FAMU Pavel Jech.

Vyjádření policejního prezidia redakce shání.

Studenti filmové školy chtěli upozornit na to, že nesouhlasí s postojem politické reprezentace v čele s prezidentem Milošem Zemanem, která pozváním čínského prezidenta Si Ťin-pchinga de facto podporuje komunistický režim, který porušuje lidská práva. Některým zástupcům akademického senátu a části studentů vadí také zneužití animované postavy Krtečka.

Akademický senát celou věc řešil na svém čtvrtečním zasedání a chování policie odsoudil.

"Akademický senát pokládá tento počin za bezprecedentní narušení práva na svobodu vyjadřování. Požadujeme proto od policejního prezidia a ministerstva vnitra řádné prošetření a veřejné vysvětlení tohoto incidentu," napsal senát v tiskovém prohlášení.

FAMU se rozhodla, že tibetské vlajky zůstanou na budově školy i dál. Poslouží podle ní jako připomínka, že k základním pilířům demokracie patří respektování lidských práv a svobod.

Podobně policistům vadily tibetské vlajky v kancelářích v blízkosti hotelu Hilton. Policisté zaměstnance kanceláří vyzvali, aby vlajku sundali. Vysvětlili to tím, že vadí odstřelovačům, kteří tak nevidí, co se za vlajkou skrývá.