Pokud bychom si světové společenství představili jako školní třídu připravenou k focení, pak Čína až dosud neseděla v první řadě, ale stála vzadu. Při focení je to správně, protože velcí umožňují menším, aby byli vidět. Na světové scéně to však neplatí. Vepředu jsou ti silní a velcí, zatímco malí mají štěstí, že vůbec jsou. První řadu obsadil Západ, a tak je jasné, že k proměně aranžmá bude muset dojít na náš úkor. Velkou neznámou je, jak k tomu dojde, je však rozumné připouštět si, že to bude nejenom náročné, ale i potenciálně nebezpečné. Na druhou stranu však není třeba propadat zbytečné skepsi. Čína je nám totiž podstatně bližší, než to na první pohled vypadá. Proč je něco takového možné tvrdit?

Stejné základy moci

Položme si otázku, jakým aktérem v současnosti Čína je. Hodnotově s námi Čína rozhodně nesouzní a vzhledem k její svébytné kultuře a historii se na tom nejspíš nic nezmění. Zároveň si však čínští vůdci uvědomili, že pokud chtějí na světové scéně uspět, musí se do určité míry otevřít. Spektakulární růst ekonomiky, podmíněný a provázaný výstavbou nových továren, silnic, železnic, přístavů atd., je neoddělitelně spjat s aktivním přístupem Číny ke světu.

Samozřejmě že dochází k maximálnímu možnému využití místních lidských i surovinových zdrojů, ale Čína se stala aktérem, který je globálně přítomný. A taková přítomnost vyžaduje určitý způsob "chování".

Nejde přitom o normativní rozměr, o "etiku a etiketu", ale o nezbytnost akceptovat staletími prověřené a verifikované zákonitosti, které každému aktivnímu hráči na globální úrovni, jakým se Čína stala, diktují objektivní geopolitické a geoekonomické zákonitosti.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru