Kolabující banky v přímém přenosu. Stovky lidí marně čekající před zavřenými pobočkami bank a dlouhé řady před bankomaty. Dramatické záběry z jindy prosluněného a uvolněného Kypru šokovaly celou Evropu.

"Jen před třemi lety jste stáli na pokraji finanční propasti," připomenul Kypřanům na své nedávné návštěvě ostrova předseda Evropské rady Donald Tusk. "Nyní stojíte pevně na nohou a nepotřebovali jste ani vyčerpat všechny peníze, které jste měli v záchranném programu eurozóny a Mezinárodního měnového fondu k dispozici," dodal.

Právě ve čtvrtek oficiálně skončil záchranný program, o který před třemi lety Nikósie po dlouhém váhání požádala.

Vláda tehdy neměla dost peněz, aby pomohla svému bankovnímu sektoru. Ten se dostal do velkých problémů, když musel odepsat téměř všechny půjčky poskytnuté řeckým klientům. Tedy asi 19 miliard eur, což představuje zhruba 111 procent HDP Kypru.

Vláda, která byla sama značně zadlužená, tak ani dostatek peněz na záchranu bank mít nemohla a půjčit si na trzích už bylo kvůli velké nedůvěře investorů také nemožné. Kypru nezbývalo nic jiného, než požádat o pomoc eurozónu a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.