Takže my muži, ředitelé zeměkoule, se tak snažíme, abychom pro matky po mateřské vytvořili nějaké to pracovní místečko navíc, a ony to nakonec ani nechtějí!? Doufejme, že takto nikdo nebude číst závěry výzkumu mezi matkami s dětmi do tří let, které ve velkém preferují zůstat s dítětem doma, čemuž se v Česku eufemisticky říká mateřská dovolená. Motivace rodiče s malým dítětem totiž přece není možné včlenit do jednoho sociologického výzkumu − většina z nás chce co nejlepší péči o dítě, čemuž podřizuje touhu po pracovním uplatnění. Z tristního nedostatku předškolní, školní i mimoškolní péče ve vražedné kombinaci s nedostatkem částečných úvazků se však v poslední době přespříliš zdůrazňovala potřeba vtažení rodičů, tedy především matek, zpět do práce. Když nás v poslední zprávě Evropské komise minulý rok eurokomisařka Věra Jourová jako už tradičně kárala, že 30letá matka na mateřské je nezaměstnatelný živočišný druh, doprovodila to výmluvnou statistikou. Ženy by rády pracovaly, ale nejsou částečné úvazky, případně odpovídající školní či sociální péče. Či často obojí. Nyní vedle toho experti z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí staví průzkum, podle kterého je dle 72 procent oslovených mladých matek nejlepším způsobem péče o dítě mezi druhým a třetím rokem věku rodičovská dovolená. U dětí mezi prvním a druhým rokem věku tento názor sdílí dokonce 92 procent matek.

Důležité je za výzkumy opět zahlédnout rodiče a dítě z masa a kostí. Pak si uvědomíme, že si průzkumy neodporují. Mnohý český rodič se skutečně chce starat o dítě až do tří let doma, ale je frustrující neustále kolem sebe vidět, jak málo jiných možností se nabízí. Současná socialistická vláda primárně řeší problém péče o dítě: více školek, jesle, dětské skupiny, firemní školky… Takřka neřešená je ale druhá strana rovnice − rodič. Všichni volají po flexibilních úvazcích, ale co to je? To nejsou žádná direktivně vytvořená místa. To musí být částečné úvazky, které se prostě vyplatí. A při současných vedlejších nákladech práce vytváří částečné úvazky málokdo. Proto je v takovém Nizozemsku těchto úvazků polovina ze všech, zatímco u nás pět procent.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru