Ze školní zoologie víme, že v přírodě s úspěchem samostatně přežívají pouze některé šelmy a zvířata s minimem přirozených nepřátel. Ostatní volí strategii sdružování do menších či větších skupin, protože instinktivně vědí, že samostatně dlouho na světě nepobudou.

Je proto s podivem, že tahle jednoduchá a prověřená strategie je některými vyššími živočichy vytrvale zpochybňována. Například prezident České republiky Miloš Zeman v rozhovoru pro čínskou státní televizi prohlásil, že jsme dosud byli pod příliš velkým vlivem Evropské unie a USA a že nyní "budeme formulovat svou vlastní zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech".

Jinak řečeno: kašleme na spojence, nejlépe si poradíme sami.

Racionálně se to dá vysvětlit jen dvěma způsoby: buď se Miloš Zeman tak dlouho upřeně díval na lva v českém státním znaku, až mu tento sebevědomý symbol pramálo odpovídající reálné síle naší země poněkud popletl hlavu. Nebo − a to spíše − se domnívá, že se můžeme v hostilním světě úspěšně pohybovat na způsob jeho oblíbeného zvířete − krtka.

Občas vystrčit nos, vyčenichat příležitost, vysát ji do mrtě, a když půjde do tuhého, zase se schovat.

Budovat si vlastní chodbičky, rejdit tam, kde jsou momentálně největší žížaly, a doufat, že to vlastně všem kolem bude připadat docela roztomilé nebo že budou alespoň českého krtka považovat za příliš malé či příliš nechutné sousto.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru