Státní zástupce Ondřej Trčka navrhl kvůli úterní rozsáhlé razii na Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) a v dalších firmách po celé republice vzít jednoho z obviněných do vazby.

Protikorupční policie už v úterý obvinila šest lidí a tři firmy v souvislosti se stavebními zakázkami na české železnici. Zatímco firmy Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu a Strabag Rail odmítly, že by u nich byl někdo obviněn, další firmy jako Metroprojekt, Sudop a Valbek se k razii zatím nechtěly vyjádřit.

"Nebudeme k tomu jako společnost poskytovat žádné stanovisko," řekl generální ředitel Metroprojektu, kde v úterý policisté také byli, David Krása.

Jedním ze zadržených je podle informací on-line deníku Aktuálně.cz a HN Antonín Blažek, bývalý náměstek státního podniku České dráhy a nynější generální ředitel Výzkumného ústavu železničního (VUZ), který pod dráhy spadá. Kromě něj policie zadržela i ředitele pro techniku a rozvoj VUZ Petra Kavána.

Ani jednoho z nich však žalobce podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka do vazby vzít nechce.

"Policie neshledala důvod pro uvalení vazby na generálního ředitele akciové společnosti VUZ Antonína Blažka a ředitele pro techniku a rozvoj VUZ Petra Kavána. Oba pánové jsou již opět na svém pracovišti," řekl Aktuálně.cz a HN Joklík.

Podle Joklíka ale budou České dráhy jako mateřská společnost žádat vysvětlení a bližší informace, které zatím nemají. "Na jakékoliv závěry je ale příliš brzy," řekl Joklík.

Blažek ani Kaván se zatím ke svému trestnímu stíhání nevyjádřili. Ve čtvrtek už sice přišli po propuštění do svých kanceláří ve výzkumném ústavu, redakce je tam ale nezastihla. "Oba odjeli na služební cestu. Jde o dopravní konferenci v Pardubicích," uvedla Blažkova sekretářka.

Zasahovalo se po celé republice

Kromě sídla správců kolejí policie navštívila v úterý ministerstvo dopravy, pražskou pobočku projektantské firmy Sudop, která je takřka monopolním dodavatelem železničních projektů pro SŽDC, libereckou projektantskou firmu Valbek nebo ústeckou stavební společnost Strabag Rail, která pod názvem Viamont patřila exministru dopravy Aleši Řebíčkovi z ODS.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pro dokumenty si detektivové došli i do sídla Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu. Její ředitelka Marie Vopálenská odmítla zásah komentovat s tím, že by porušila mlčenlivost.

Stíhání se dle žalobce týká trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Související