Lidé by měli mít právo kritizovat vládu a organizovat poklidné protivládní protesty. Prohlásil to včera americký prezident Barack Obama v projevu ke Kubáncům, k nimž promluvil během své návštěvy Havany. Lidská práva jsou univerzální, řekl Obama, podle něhož mají vlády obou zemí na tuto věc rozdílný názor. Zároveň vyzval americký Kongres ke zrušení obchodní blokády karibské země, která je podle něj pro Kubánce "přežitým břemenem".

Obama v projevu přenášeném po celé Kubě nesáhl přímo ke kritice kubánské vlády, prohlásil však, že Kubáncům představí hodnoty, které uznává on sám i celé Spojené státy. Vedle svobody shromažďování a projevu hájil svobodu médií a volný přístup k internetu, jež na komunisty ovládaném ostrově nejsou. "Jen se svobodným přístupem k informacím a k různým názorům budete moci využít svůj potenciál," řekl šéf Bílého domu, který je na návštěvě Kuby jako první úřadující americký prezident po 88 letech.

Obama, který již v pondělí jednal s kubánským vůdcem Raúlem Castrem, v projevu před plným sálem havanského Velkého divadla uvedl, že cílem jeho cesty je "pohřbít pozůstatky studené války mezi USA a Kubou a nabídnout přátelskou ruku Kubáncům". Jeho řeč se nesla ve vstřícném duchu, když zdůraznil řadu společných hodnot uznávaných obyvateli obou zemí a již poněkolikáté kritizoval embargo, jehož případné zrušení je v rukou Kongresu.

Související