Proč je nebe modré? Jde měsíčním světlem a lupou zapálit oheň? A jak se váží kosmonauti, když jsou ve stavu beztíže?

Třiatřicetiletý středoškolský učitel fyziky a biologie Petr Stohwasser zná odpověď nejen na padesát podobných otázek, které čtenářům brzy nabídne ve vlastním nákladu.

Pokud všechno dobře dopadne, zhruba za měsíc dá do tiskárny text své první "neučebnice". Stohwasser se rozhodl financovat svou knížku prostřednictvím takzvaného crowdfundingu. Jako minimální sumu, kterou k vydání potřebuje, si stanovil 108 tisíc korun. Pokud by se na účtu do poloviny dubna nesešly, všechny peníze se vrátí přispěvatelům.

Ale to asi nehrozí. V úterý odpoledne už vybraná suma byla přes 90 tisíc, a to ještě zbývají více než tři týdny. Může se tedy klidně vybrat dvojnásobek. "To bych si pak mohl dovolit třeba i lepší ilustrace a samozřejmě vyšší náklad," říká sympatický kantor z Hradce Králové.

Proč rukopis, který zjevně vzbuzuje zájem a může se klidně stát i bestsellerem, nesvěřil nějakému nakladatelství? "Takhle mi to přijde víc exkluzivní. Měl jsem strach, že by to u velkého nakladatele zapadlo mezi dalšími tituly a někde by se na to prášilo. Prostě že by to byla jedna knížka z mnoha," odpovídá.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru