Pokud chtěla vláda zafixováním důchodového věku uklidnit obyvatele, že se neupracují "až do konce", moc se jí to nepovedlo. Včerejší rozhodnutí v duchu "strop ano, jaký bude, uvidíme v červnu" ovšem docela dobře zapadá do celkového postoje vlády k penzím. Tedy neřešit pokud možno vůbec nic. Přitom fakta vypovídají jasně.

Výdaje na penze jsou od roku 2008 vyšší než příjmy. Loni rozdíl mezi příjmem z pojistného a výdaji na penze dosáhl skoro padesáti miliard korun. Roste také počet důchodců − za posledních dvacet let skoro o třetinu. Současně klesá počet lidí, kteří do důchodového systému přispívají. Bráno čistě podle vývoje příjmů a výdajů měl průběžný systém penzí zkolabovat už dávno.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Demografie není tím, co určuje udržitelnost státního důchodového systému.
  • Bez dodatečných příjmů z daní a privatizace by ostatně nefungoval ani dnes.
  • Jde spíš o to, kolik navíc chce a může stát přispívat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru