Ruský soud v pondělí uznal ukrajinskou vojenskou pilotku Nadiju Savčenkovou vinnou z vraždy dvou ruských novinářů, kteří byli zabiti v létě 2014 minometnou palbou na východě Ukrajiny. Oznámily to ruské tiskové agentury. O něco později ale mezi novináře vnesl nejistotu obhájce Savčenkové Nikolaj Polozov, který podle serveru RBK řekl, že předsedající soudce se při přednášení verdiktu ještě k otázce viny nedostal.

Obžaloba žádá pro čtyřiatřicetiletou Ukrajinku 23 let vězení, výši trestu však soud ohlásí až v úterý, kdy má dokončit čtení verdiktu. Pondělní jednání soudce Leonid Stěpaněnko už přerušil a ve vynášení rozsudku bude podle agentury RIA Novosti pokračovat od osmi hodin ráno SEČ. Savčenková, která trvá na své nevině, na protest proti uvěznění vyhlásila před 18 dny hladovku.

Stěpaněnko uvedl, že Savčenková "spáchala vraždu jako členka skupiny osob podle předem domluveného plánu z důvodů nenávisti a záště (...) k rusky hovořícím lidem". Za "organizátora vraždy" označil ukrajinského poslance Serhije Melničuka jako tehdejšího velitele dobrovolnické jednotky Ajdar, ve které Savčenková bojovala s proruskými separatisty.

Při vynášení rozsudku Savčenková zůstala sedět na lavici obžalovaných, ačkoli by podle pravidel měla stát. Později se procházela v kleci, v níž bývají v Rusku drženi obžalovaní, a podle ruských novinářů žertovala s obhájci.

Savčenková ve svém závěrečném vystoupení před soudem předem oznámila, že se proti verdiktu neodvolá. To by podle médií mohlo urychlit její případnou výměnu za Rusy vězněné na Ukrajině.

Vynesení verdiktu u soudu v pohraničním městě Doněck v Rostovské oblasti u hranic s Ukrajinou provázejí podle novinářů mimořádně přísná bezpečnostní opatření. Úřady se podle ruské televize obávají provokací a nepovolených demonstrací, a tak okolí soudní budovy v centru města ohradily. Přístupy střeží policie, speciální jednotky a kozáci.

Ruští pohraničníci podle ukrajinských médií nepustili k soudu ani zmocněnkyni ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Irynu Heraščenkovou: nehledě na diplomatický pas ji označili za bezpečnostní hrozbu a zakázali jí vstup do Ruska na pět let. Heraščenková patří k ukrajinským vyjednávačům na mírových rozhovorech a je také členkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

K propuštění Savčenkové z ruského vězení minulý týden na summitu EU vyzval mimo jiné předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky tak učinil z českého podnětu vzneseného na summitu.

Sobotka později dodal, že řešením situace by mohla být výměna zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem.

"Pokud jde o situaci kolem paní Savčenkové, tak především chci říci, že minské dohody, tak jak byly uzavřeny, předpokládají výměnu válečných zajatců. Jednoznačně Česká republika podporuje naplnění minských dohod, podporujeme naplnění i té části minských dohod, která se týká výměny válečných zajatců, a to podle mého názoru by mohlo být řešení pro paní Savčenkovou," řekl v pondělí Sobotka.

Ukrajinská letkyně Savčenková byla v Rusku zatčena v červnu 2014 proto, že údajně nese podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhansku, kam jako důstojnice ukrajinského letectva navedla palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho zahynuli 17. června 2014 ruští novináři Igor Korneljuk a Anton Vološin.

Do Ruska se podle žaloby dostala jako uprchlice.

Advokáti Savčenkové tvrdí, že separatisté zajali jejich klientku ještě dříve, než k neštěstí došlo, a pak ji předali ruským úřadům. Sama Savčenková se hájí, že jen plnila svou povinnost a v řadách dobrovolnického praporu Ajdar bojovala za vlast na ukrajinském území a neuznává právo Ruska ji soudit.

Savčenková se narodila v Kyjevě 11. května 1981. Podle výpovědí své sestry Viry Savčenkové Nadija vstoupila do armády již ve svých 16 letech, před výsadkářským výcvikem pracovala jako radistka.

V letech 2004 až 2008 sloužila podle dostupných zdrojů jako jediná žena v ukrajinské misi v Iráku, v hodnosti nadporučíka byla členem výsadkových vojsk a střelcem na vrtulníku Mi-24.

Po návratu domů v roce 2008 se obrátila na ministerstvo obrany s žádostí, aby mohla studovat na prestižní Charkovské letecké univerzitě, kde mohli do té doby studovat jen muži. Ministr obrany jí studium povolil a Savčenková školu zdárně absolvovala.

V roce 2010 narukovala k 3. leteckému pluku ve městě Brody ve Lvovské oblasti. Poté vstoupila do dobrovolnické jednotky Ajdar, která bojuje proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. Již dříve se stala veřejně známou osobou, když jako reprezentantka armády vystupovala v několika show a pořadech.