Pamatuju si to docela přesně: stalo se v květnu 1990 na zastávce autobusu Kačerov, i když už nevím, proč zrovna tam. Blížily se první svobodné volby po 44 letech a v ulicích zuřila volební kampaň, z dnešního pohledu vlastně dojemně amatérská a docela chudá.

A sedmnáctiletý student gymnázia si najednou v záplavě plakátů všiml jednoho docela nenápadného: z modrého pozadí shlížel mladý muž s nepřehlédnutelně modrýma očima a trochu záhadným úsměvem.

"PhDr. Miroslav Sládek, předseda Sdružení pro republiku − Republikánské strany Československa SPR − RSČ."

A tak jsme se potkali poprvé. Pak ještě mnohokrát, za nejrůznějších okolností, někdy docela dramatických, protože PhDr. Sládek si na drama a efekt vždycky dost potrpěl a taky mu to docela dlouho vycházelo.

Zatím naposledy jsme se viděli minulou sobotu na Klárově, kudy unavený muž středního věku kráčel s dětmi na odpolední procházku Prahou. Ta dikce! Ten styl! Skoro jako v roce 1992, kdy se svým létajícím cirkusem 28. října obsadil sochu svatého Václava a aplaudovaly mu při tom tisíce lidí.

Teď jich na Klárově při demonstraci na podporu prezidenta Miloše Zemana bylo možná sto, což ale razanci projevu prošedivělého elegána u pomníku komunistickým obětem nijak neubralo.

Velké politické retro je zpátky, protože doba je neklidná a šanci cítí i dávno zašlé veličiny, když koneckonců tenhle žánr kdysi do Česka přinesly.

A i když konkurence je mnohem silnější než před čtvrt stoletím a pětašedesátiletý Miroslav Sládek už má nejlepší politické roky zjevně za sebou, může jeho příběh sloužit jako inspirace všem nástupcům. A taky jako varování, protože zakladatel českého politického suterénu sice prošlapal cestu, ale taky přivedl svou stranu i kariéru do neodvratné záhuby. Všechno už tu jednou bylo.

Přijel k vám doktor

V roce 1990 Sládek, před listopadem 1989 cenzor, ještě neuspěl. Republikáni dostali jedno procento hlasů a zdálo se, že jim kyne osud mnoha tehdy vzniklých a vzápětí zaniklých stran.

Jenže Sládek prokázal vlastnost nutnou pro vůdce tohoto typu strany: neuvěřitelnou činorodost. Sedl do auta a začal systematicky objíždět republiku. Dva roky, každý den, pořád.

Když teď na jeho Facebooku vidíme našlapaný rozpis pěti mítinků za den, je to úplně stejné jako "tenkrát".

A vlastně ani vůbec nemusí měnit svůj zájezdní program, v němž dokázal během pár minut říct lidem na náměstích, kdo všechno je ohrožuje: Romové, sudetští Němci, migrace, EU, NATO, "tradiční" politici a jejich strany − tehdy to byl extrém, od něhož se patřilo štítivě odtáhnout. Dneska se s tím dá dostat ve státní svátek na jedno pódium s prezidentem republiky.

Mimochodem, Sládek a Zeman. Patří k sobě a k 90. letům jak Vladimír Železný, Axl Rose, klub Bunkr v Lodecké nebo dvouřadová saka. Po volbách 1992 spolu zasedli v záhy zrušeném Federálním shromáždění (republikáni dostali 6,5 procenta, ČSSD o pouhé procento víc). A když se Zeman stal v únoru 1993 předsedou ČSSD, bylo zjevné, že se musí brzy střetnout v souboji o část voličů − ostatně Zeman sám říkával, že "republikáni jsou jen zdivočelí sociální demokraté". Ano, to bylo docela vtipné.

A taky se to stalo, čemuž vděčíme třeba za jednu z ikonických televizních debat těch let. Duel Zemana se Sládkem na konci roku 1993 v ČT nabízí ještě dnes téměř mysteriózní zážitek a zcela mimoběžné dialogy typu:

Zeman: "Náš alternativní ekonomický program vychází z konceptu participativní ekonomie. A každý skutečný opoziční lídr by měl vědět, co to je. Víte to vy?"

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru