Je téměř jisté, že za zdmi hrobky faraona Tutanchamona v egyptském Luxoru jsou dvě dosud neznámé místnosti. Oznámil to ve čtvrtek egyptský ministr pro památky Mahmúd Damátí.

Posílil tak tvrzení britského egyptologa Nicholase Reevese, že takový utajovaný prostor existuje a mohl by skrývat hrobku královny Nefertiti. Pokud by se teorie prokázala, bylo by podle Reuters objevení místa posledního odpočinku Nefertiti nejvýznamnějším egyptským archeologickým objevem tohoto století.

"Za dvěma zdmi jsou podle předběžných výsledků rentgenového zkoumání prázdné prostory. Nejsou ale zcela prázdné. Obsahují organické a kovové materiály," řekl Damátí na tiskové konferenci v Káhiře. Upřesnil, že podle japonského vědce, který zkoumání řídí, jsou výsledky jisté na 90 procent.

Egypťané nejprve prověřovali na popud Reevese severní stěnu hrobky infračerveným termografem a loni ohlásili, že zjistili rozdílnou teplotu jednotlivých partií stěny. Sdělili tehdy, že bude nutné provést další průzkum. Již jeho první výsledky loni v listopadu Britovu teorii o hrobce Nefertiti posílily.

Egyptologové si nejsou jistí, kde Nefertiti zemřela a kde je pohřbena. Nejčastěji se mluví o Armaně, což je 400 kilometrů severně od Luxoru, kde se také našla její busta.

Nefertiti žila ve 14. století před naším letopočtem. Byla hlavní manželkou krále Achnatona, který nastolil monoteistické náboženství zasvěcené bohu slunce Atonovi. Je také považována za nevlastní matku pozdějšího krále Tutanchamona, který zemřel v roce 1323 př. n. l. Její podobu zachytila slavná busta, která se našla v roce 1912 a jež se nyní vystavuje v berlínských muzejních sbírkách. Díky ní se Nefertiti stala synonymem krásy.

Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných luxorských hrobek byl téměř neporušený a obsahoval 5000 předmětů, včetně slavné zlaté pohřební masky.