V Evropě vzniká nový burzovní obr. Dva největší evropští provozovatelé trhů s cennými papíry − německá Deutsche Börse a londýnská London Stock Exchange Group (LSEG) − oznámili, že se prostřednictvím výměny akcií spojí do nové firmy. V ní by měli většinu (54,4 procenta) získat akcionáři Deutsche Börse. Zbylý podíl připadne na majitele londýnské a milánské burzy, která je rovněž součástí LSEG. To, že budou mít Němci v novém partnerství mírně navrch, dokazuje i fakt, že by se do čela skupiny měl postavit stávající šéf Deutsche Börse Carsten Kengeter. Zbylá místa v nejužším vedení si rozdělí obě strany rovným dílem.

Společnosti uvedly, že díky transakci, která vytvoří skupinu o tržní hodnotě téměř 740 miliard korun, ušetří na nákladech více než 12 miliard korun ročně. Deutsche Börse a LSEG zároveň tvrdí, že jim spojení umožní expandovat do Asie a USA a nabídnout tamním podnikům přístup k dalšímu zdroji kapitálu. Šéf pražské burzy Petr Koblic nabízí další možné zdůvodnění fúze. Podle něj by se mohlo jednat i o určitou formu pojistky Londýna před případným odchodem Velké Británie z EU.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?