Německo se snaží vstřebat volební úspěch populistické Alternativy pro Německo, Slovensko zabránit růstu popularity neonacistů a Turecko si diktuje, co má dostat za to, že Evropu zbaví přílivu uprchlíků z Blízkého východu. Politici standardních centristických stran jsou v hluboké defenzivě a snaží se nějak reagovat. Na obzoru se tak vynořila otázka, kdo Evropě diktuje politickou agendu.

Strategická iniciativa je něco, co se Evropané odnaučili používat v průběhu dvacátého století. Například v Německu panuje před strategií jako oborem myšlení ostych od dob nacismu. Ale bez toho, aby se lídři Evropské unie ujali strategické iniciativy a začali nastolovat svoji vlastní agendu, se v příštích měsících a letech Evropa neobejde, pokud se nechce stát obětí svých vlastních názorových menšin nebo vnější hrozby.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru