Moloch, který má s 53 tisíci včelařů víc členů než nejpočetnější česká politická strana KSČM. A podobně jako partaje pořádá po pěti letech své sjezdy, volí předsednictvo a téměř osmdesátičlenný republikový výbor.

Jeho tradice sahá až do roku 1872, kdy první vlivný Český včelařský spolek vznikl. Jeho nástupci, Českému svazu včelařů (ČSV), však nyní hrozí rozpad.

Už vloni ho začali opouštět členové. Včelaři o sobě říkají, že si i kvůli náročné práci, kterou nelze ošidit, potrpí na poctivost. Vypráví se, že když včelař kdysi svědčil u soudu, nemusel ani přísahat. Podvody jako ve Včelpu, které míchalo do českého medu ukrajinský s antibiotiky, nebo před časem krach obchodní organizace Včela Předboj, kterou také ovládal svaz, proto velmi těžko snášejí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.