Andrej Babiš kauzu Čapího hnízda zvládne. Možná mu to sebere cenná procenta přízně, kvůli kterým nakonec v příštích sněmovních volbách nezvítězí. Ale přežije.

Stačí se podívat na odstřelování vicepremiéra a předsedy ANO ze strany koaličních partnerů − jeden krok vpřed, dva zpět, hlavně aby nám nepadla vláda.

Podobné to bude příští středu na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se rozohní a připomene, že on v případě bytu Stanislava Grosse šíbra odstřelit z vlády neváhal. Ale Babiš nakonec stejně přežije.

Jak je to možné, že ač mnozí předchozí ministři padli za mnohem menší prohřešky (co dnes dělá Martin Kocourek či Pavel Drobil), Babiš přežije? Důvodů je více.

Prvním problémem je, že morálka v této kauze chce něco jiného než politikaření. Bohuslav Sobotka má relativně stabilní a v porovnání s předchozími kabinety i populární vládu. Šance, že by poprvé od roku 2002 předseda vlády dotáhl svůj mandát do řádných voleb, je velká. Navíc předseda ČSSD Sobotka i šéf lidovců Pavel Bělobrádek už kvůli Babišovi skousli příliš mnoho, než aby se ho nyní zbavovali − připomeňme jmenování do vlády, které se příčilo lustračnímu osvědčení, či střet zájmů u schvalování biopaliv.

Nezanedbatelným pojítkem tohoto sňatku z rozumu s nemilovaným Babišem je i prezident Miloš Zeman. Co kdyby půtka s Babišem skončila tak, že by se ANO rozhodlo odejít? Byly by předčasné volby, které by ANO mohlo vyhrát? Nebo by prezident Zeman vytvořil další ze série svých úřednických vlád? Či by byl ústavně konformnější a pověřil sestavením druhého z minulých voleb? Což je, počkejte…, jistý Babiš.

To si opravdu v Lidovém domě ani v paláci Charitas nikdo nepřeje.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?