Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) zruší plánovanou dovolenou a příští středu vystoupí na mimořádné schůzi sněmovny, kterou iniciovala pravicová opozice kvůli kauze Čapí hnízdo.

"Počítám, že na této schůzi vystoupím a rád vysvětlím všechny dezinformace, které se v těchto dnech objevují v různých médiích," napsal v dopise koaličním poslancům. Připojil prohlášení, které publikoval již v neděli a ve kterém kauzu označuje za výplod politické kampaně.

Na Babišovo vysvětlení čekají sociální demokraté. Zvažují, že budou hlasovat pro schválení programu schůze, kdy by se do podrobnější debaty mohli zapojit všichni poslanci. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola v úterý sdělil, že jeho klub "program mimořádné schůze Čapí hnízdo podpoří". Babiš k tomu řekl, že ho postoj KDU-ČSL nepřekvapuje.

Už na tuto středu svolal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli chystané schůzi koaliční špičky. Je podle něj logické žádat od Babiše vysvětlení záležitosti a přeje si jednotný postup koalice.

Část opozice viní Babiše z toho, že se při stavbě farmy dopustil dotačního podvodu.

Sociálnědemokratičtí poslanci plánují o stanovisku k mimořádné schůzi debatovat příští týden na úterním zasedání frakce, čekají, že Babiš vysvětlí kauzu už během nejbližších dnů. "Nevím, jaký bude postoj klubu a jednotlivých poslanců," řekl jeho předseda Roman Sklenák. Dosavadní Babišovo zdůvodňování kauzy ale Sklenáka, jak uvedl, "neuspokojuje".

"Pokud pan Babiš tento týden lépe nevysvětlí okolnosti kolem Čapího hnízda, budu hlasovat pro program," řekl místopředseda frakce ČSSD Jan Chvojka. Podobný postoj zastávají podle informací z klubu i další poslanci nejsilnější vládní strany.

Program schůze svolané z iniciativy TOP 09 a ODS podpořili i někteří poslanci Úsvitu s Blokem proti islámu. "S některými kolegy jsme to podpořili. Důvodem je, že člen vlády a vicepremiér Babiš si ve svých argumentech protiřečí - jednou řekne, že to byl jeho nejlepší projekt, podruhé, že nemá s Čapím hnízdem nic společného. Těch otazníků je tam víc a je namístě, aby to vysvětlil. Nejde o žádné 'grilování'. Spravedlnost musí být pro všechny stejná, a kdyby to byl kdokoli jiný, také by to musel vysvětlit," napsal místopředseda Úsvitu s Blokem proti islámu Marek Černoch.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

KSČM podle dřívějších vyjádření zřejmě pro program schůze hlasovat nebude. "Ponechme vyšetřování této kauzy těm, kterým přísluší. Zamysleme se však nad etikou. Té mívá Babiš plná ústa a dnes jaksi pozapomněl svá ponaučení, kterými nás častuje, aplikovat sám na sebe. Uvidíme, zdali překročil zákony," uvedla v úterý ke kauze poslankyně a místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá.

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury chce, aby v případě prokázání dotačního podvodu demisi nejen ministra financí, ale celé vlády.

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.