V budoucí energetice se s odklonem od velkých zdrojů počítá, umožní to také rozvoj chytrých sítí. Výkyvy výroby z obnovitelných zdrojů budou vyrovnávat záložní zdroje s možností rychlého najetí. Doplnit by je mohly i malé jaderné reaktory (SMR), které mají proti velkým reaktorům variabilnější výkon a rychlejší start. Jde o jaderné zdroje s výkonem do 300 MW. Lze je vyrábět jako jednotlivé moduly a poté je sestavovat do větších komplexů. Některé mohou být umístěny na vodě, jiné v podzemí. Kromě výroby elektřiny a tepla dokážou vyrábět vodík, zkapalňovat uhlí, odsolovat vodu. Proto se o SMR (small modular reactors) mluví, píše, bádá a v některých zemích se již staví první prototypy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.