Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce novelizovat zákon o soudních znalcích. To je dobře, protože právě jednou z hodně zanedbávaných krajin české spravedlnosti je údolí znalců. K tématu soudců, státních zástupců či advokátů se píše takřka denně, ale na znalce se neprávem zapomíná. Přitom jejich role je mnohdy de facto klíčová. Veřejnost v poslední době zaujal znalec, který údajně "zpackal" posudek v případu z šesti vražd obviněné a osvobozené zdravotní sestry Věry Marešové. Podobně tomu bylo v kauze Petra Kramného.

Soudní znalci si momentálně stěžují, že berou relativně málo peněz za znalecké soudní posudky. Trpí tím podle jejich názoru samotná kvalita posudků. Místo současné sazby, která činí 100 až 350 korun na hodinu, požadují celkem oprávněně dvojnásobek. Pelikánovo ministerstvo spravedlnosti slibuje, že vyšší hodinové sazby přinese novela zákona o znalcích a tlumočnících. Návrh ovšem obsahuje komponent, který se mnohým znalcům nelíbí − zmizí možnost nechat si zaplatit smluvní cenu za posudek, který v rámci trestního řízení nevypracují pro soud, ale pro některou ze stran. Tyto "tržní" smluvní ceny totiž žádný předpis neupravuje a znalci za ně aktuálně inkasují podstatně více. Detailům návrhu ale musíme nadřadit obecnou debatu o postavení znalců v Česku. Nejen právníci s nadsázkou mluví o zemi soudních znalců. Toto do značné míry nelichotivé pojmenování reflektuje fakt, že o mnohých soudních (ale i správních) rozhodnutích de facto (před)rozhodují takzvané znalecké posudky.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru