Zatím největším ekonomickým vtipem této vlády bylo schválení kurzarbeitu, tedy dotovaných zkrácených pracovních úvazků, koncem roku 2014, kdy už ho nikdo nepotřeboval. Ale není to nic proti vládou právě odsouhlaseným půjčkám mladým do 36 let s dětmi ve výši až 600 tisíc na stavbu vlastního bydlení. Vláda s tím přichází v době extrémně nízkých úrokových sazeb u hypoték a nabízí částku, za kterou si toho ve většině měst stejně mnoho nekoupíte. Právě takhle vypadá to nejnebezpečnější státní dotační plánování − tváří se jako učiněné dobro, ale pokazí ve společnosti, co jen půjde.

Raději obecní nájemní byty

Z ekonomického hlediska je záměr vlády zcela nesmyslný. Nevychází už v selských počtech. Úrok bude procento až dvě nad referenční sazbou v EU, takže se v některých případech dostanete i nad to, co vám nabídnou v komerční bance. Ale budiž, třeba si někdo bude chtít rozkouskovat financování domu mezi hypotéku a Státní fond rozvoje bydlení. Vládní rozhodnutí ale nevychází ani z makroekonomického pohledu. Jednorázové náklady budou prý 600 tisíc. To se nezdá mnoho. Ale když si uvědomíme, že na konci se rozdá tento rok pouhých 100 milionů korun, pak jsou to náklady neuvěřitelně vysoké. Ministerstvo pro místní rozvoj také zcela přehlédlo zásadní námitky České národní banky. Vzhledem k tomu, že se oprávnění na 600 tisíc prokazuje věkem a dětmi, nikoliv zástavou, pak v tom centrální bankéři oprávněně vidí podporu rizikového chování, kdy celý plán na vlastní bydlení skončí v exekuci. Když se ČNB přímo ptá, zda chce státní fond půjčovat lidem s vyšším úvěrovým rizikem, ministerstvo se vytáčí, že se bude posuzovat bonita klientů. Jak? Kdo to na fondu umí? Stát se vlamuje do něčeho, co komerční sektor dělá dobře a erár bude stát spoustu peněz a lidí, než pochopí, jak je nebezpečné tuto dotaci všem mladým přiznávat jako na běžícím pásu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru