Ta zpráva se minulý týden šířila po Facebooku rychlostí stepního požáru: Nekupujte pomeranče z Libye, chorvatská celní správa zjistila, že jsou infikované HIV pozitivní krví! Jako "důkaz" byla přiložena fotka rozkrojeného pomeranče, který drží ruka v latexové rukavici. Přestože je to z medicínského, obchodního i logistického hlediska naprostý nesmysl, sdílel ji velký počet lidí. Jak se něco takového přihodí?

Odpověď není překvapivá, sociální sítě jsou pro šíření podobných ptákovin jako dělané. Lidé jednoduše důvěřují tomu, co říkají jejich přátelé − ať už si od nich nechávají poradit při nákupu, nebo se od nich dozvídají o nejnovějších událostech. Bezmyšlenkovitě tím pádem přebírají i každou blbost, která doputuje na jejich facebookovou zeď. Není to bezprostřední vina sociálních sítí, ty jen celý proces usnadnily a zrychlily. Zaručené drby tu byly vždy: před Listopadem se ústním podáním šířila fáma o černé sanitce, která unáší děti, dnes se podobně na sítích šíří tolik blábolů, že je pomalu nejde spočítat. Někdo je vypouští v dobré víře, někdo chce být jen zajímavý.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?