Íránské ženy si včera po celé zemi připomínaly smrt Fátimy, prorokovy dcery, kterou dostal za ženu první šíitský imám Ali. Právě Fátima se zdá být dnes příčinou svárů v islámském světě, protože jako jediné dítě, které přežilo Mohameda, dává největší legitimitu šíitskému výkladu víry proti tomu sunnitskému. Íránské ženy v ní ale tradičně vidí symbol rovného vztahu s muži, protože manželství Aliho a Fátimy je považováno za ideální. Fátima se stala předmětem sporu i na jiné frontě. Když spisovatel Salman Rushdie ve svém románu Satanské verše z Fátimy udělal ženu lehčích mravů, přineslo to fatvu na jeho hlavu. "Za vším hledej Fátimu" − anebo se jí raději obloukem vyhni.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru