Vláda bude o tom, zda otevřít nový uranový důl u obce Brzkov na Vysočině, rozhodovat nejdříve za dva roky. Bitva o to, kdo by dostal příležitost těžit, se však už rozběhla. I přesto, že ceny uranu jsou na světových trzích nízké a těžba by se nyní nevyplatila.

Velký zájem má státní podnik Diamo, který musí do konce příštího roku uzavřít prodělečnou šachtu v Rožné. Ta je spolu s jediným rumunským dolem posledním podobným zařízením v Evropské unii. Aby Diamo, které bude muset propustit stovky lidí, mělo šanci do budoucna, připravuje si možnost pokračovat s těžbou u obcí Brzkov a Horní Věžnice. Obrátilo se proto nedávno na ministerstvo životního prostředí kvůli jednomu z kroků, které k tomu vedou: rozšíření chráněného ložiskového území.

Australané byli první

Tato žádost státního podniku však v okolí Brzkova vyvolala vlnu nevole. Lidé se bojí ztráty vodních zdrojů, nárůstu dopravy − veškerá vytěžená ruda i hlušina by se přepravovaly do úpravny a výsypky v Rožné.

Diamo navíc vrátilo do hry polozapomenutou žádost australské těžební společnosti Urania Mining, která se o šanci vydělávat na českém uranu přihlásila jako první už v roce 2011.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.