Od Nového roku platí některé změny v doplňkovém důchodovém spoření, které mají tuto formu spoření zatraktivnit − spořit lze už i pro děti, zvýšily se daňové úlevy i provize pro prodejce. Jsou to ale opravdu nejlépe vynaložené peníze na podporu spoření na stáří? Řada změn ani neprošla vládní důchodovou komisí a vypadla až z poslaneckých rukávů. Vláda ani neposoudila variantní řešení, byť půjde o přerozdělení desítek a posléze i stovek miliard korun.

Malé opakování: příprava změn zákonů má probíhat podle zásad hodnocení dopadů regulace. Podle anglické zkratky je jim zvykem říkat RIA. V procesu RIA by měl být řešený problém popsán, porovnány možné způsoby řešení, vyčísleny dopady a varianty by měly být projednány s dotčenými. V případě změn třetího pilíře však vláda proces RIA vynechala. Sebe a veřejnost připravila o vyhodnocení variant a otevřela dveře nápadům se špatným koncem.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru