Zeptáme-li se živnostníka nebo majitele malé firmy, co pro ně znamená účetnictví, obvykle prohodí cosi o zbytečné administrativní zátěži, nutném zlu nebo nenasytné státní kase. Jinak je tomu ale u velkých korporací. Tady budou chtít vlastníci mít skutečně věrohodné informace o své finanční situaci − o majetku a o dluzích, neboť se často přímo na jejich řízení nemohou efektivně podílet. Spoléhají se tedy na účetnictví a na informace poskytované na jeho základě. A jak to funguje ve veřejném sektoru? V podstatě úplně stejně.

U státních úřadů, obcí nebo krajů se těžko identifikují jejich formální vlastníci. Rozhodně však najdeme mnoho těch, kteří jsou na hospodaření s jejich majetky a dluhy zainteresovaní stejně jako vlastníci na firmě. V prvé řadě jsme to my všichni − občané. Právě my daněmi sponzorujeme veřejný sektor a očekáváme za to fungující zdravotnictví, kvalitní infrastrukturu, zametené ulice. Veřejné statky a veřejné služby. To všechno je zásadně ovlivňováno úrovní hospodaření s majetkem a také zadlužováním. Věrohodné zobrazení právě těchto informací je hlavním smyslem účetních výkazů státních úřadů, obcí nebo krajů.

Kromě Řecka či Portugalska se v souvislosti s výší státního dluhu občas ne zcela lichotivě hovoří také o Španělsku, někdy i o Francii či Maďarsku. Podle Eurostatu dosahuje výše dluhu u těchto zemí hodnot kolem 80, respektive 90 procent jejich HDP. Těchto hodnot však dosahují i Německo nebo Velká Británie, o kterých se takto nelichotivě nehovoří. Jsou prostě země, které si vysoký dluh mohou dovolit, a země, které nikoliv. Abychom zjistili, které to jsou, musíme se také podívat na výši jejich majetku. To platí jak o celých státech, tak o nejmenších obcích. Tento dvojitý pohled umožňují účetní výkazy. Ty ideálně poslouží každému, kdo chce zjistit něco o majetku a dluzích obce, ve které bydlí, o tom, jaký rozsah a kvalitu veřejných služeb od ní do budoucna může očekávat.

Ministerstvo financí tyto informace již delší dobu přehledně předkládá v internetové aplikaci Monitor, která je dostupná na webu ministerstva. Intuitivní ergonomické uživatelské rozhraní ve webovém prohlížeči nabízí každému komplexní pohled na finanční situaci všech českých obcí v kombinaci s detailní informací o utrácení peněz z jejich rozpočtů. Pohled na účetní výkazy zobrazující majetky a dluhy všech obcí vybízí i ke srovnávání mezi obcemi. Aplikace je doplněna srozumitelnými popisky a metodickými vysvětlivkami. Náročnějším uživatelům je k dispozici i analytická část umožňující pokročilejší analýzy.

Informace tedy jsou k dispozici. Nabízí se proto využít je a zapojit se tak do veřejné kontroly hospodaření s veřejnými prostředky. Téměř nic nás to totiž nestojí. Účetnictví státu je informační systém, který díky odpovědné práci účetních ve veřejném sektoru potřebné informace zajišťuje a díky aplikaci Monitor jsou i jednoduše dostupné. Nevěříte? Zkontrolujte to!

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru