Možná vám už brní v hlavě ze zdánlivě nekonečného špagátu amerických primárek, v nichž tu někdo vyhraje, tu někdo hodí flintu do žita, ale pořád není jasné, kdo se na podzim utká v prezidentských volbách. Jenže jakkoliv je věc únavná, je důležitá. Selektuje kandidáty, z nichž dva se nakonec poperou o to, kdo z nich bude od ledna příštího roku stát v čele svobodného světa, k němuž se řadíme i my v Česku. A už teď jasně ukazuje, že Američané neočekávaným a řekněme rovnou až nebezpečným způsobem dávají průchod nespokojenosti s politikou, jak ji znají.

Nechtějí se už při hlasováních řídit tím, aby v Bílém domě pokud možno vládl někdo osvědčený, rozvážný, globálně kompetentní a při tom všem vybavený inspirujícím poselstvím, ať už levicově, či pravicově laděným. Převládá názor, že tohle už mnohokrát zkoušeli, vlastně odjakživa, ale pořád to vedlo jen k tomu, že jimi zvolený prezident selhával, stával se loutkou v rukou lobbistických skupin a rozjížděl věci, které končily dost fatálně. V posledních dvou případech: invazi do Iráku, kvůli níž zahynuly tisíce mladíků a další tisíce se vrátily domů s amputovanými končetinami, a reformu zdravotnictví, kdy bylo všem v USA doslova slibováno, že rozhodně budou moci dál chodit ke svému lékaři, aby pak lidé v nesčetně případech zjistili, že to byla lež a že si musí najít jiného doktora, levnějšího.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru