Francouzská Sanofi byla jednou z prvních velkých farmaceutických firem, které se pustily do vývoje vakcíny proti viru zika. Brzy se k ní přidaly i další.

"Situace se vyvíjí velmi rychle. Počet podniků, které se věnují přípravě vakcíny, se mění každý den," uvedla nedávno expertka Světové zdravotnické organizace (WHO) Marie-Paule Kienyová s tím, že nyní na tom pracuje 15 různých společností a skupin. Mezi ně patří například americký Národní ústav zdraví nebo společnost Bharat Biotech, která sídlí v Indii.

Vědci ale varují před přílišným optimismem. Vývoj vakcíny zpravidla zabere mnoho let a je finančně náročný. "Obvykle trvá tak 20 let a stojí v průměru zhruba 1,5 miliardy dolarů," uvedl pro americká média Alan Barrett, ředitel Centra pro vývoj vakcín v Texasu. Zatím není k dispozici ani očkovací látka, ani lék.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.