V Řecku už je na 37 tisíc uprchlíků, kteří přes Turecko směřují dál do Evropy a kterým byla omezena možnost dalšího postupu po takzvané balkánské trase. Makedonie, která je první zemí na této pouti po Řecku, jich za posledních 24 hodin přijala 337, uvedl v úterý řecký list Kathimerini.

Podle řecké meziresortní komise zabývající se uprchlickou krizí by už v příštím týdnu mělo vzniknout na řeckém území 14 táborů o kapacitě 14 400 míst pro nouzové ubytování uprchlíků, kteří stále po stovkách pronikají na řecké ostrovy z tureckého pobřeží.

Z ostrovů jich bylo do kontinentálního Řecka dopraveno trajekty za posledních 24 hodin 2293. Na přepravu jich nyní na Lesbu čekají další skoro 4000 a na Chiu 1660. Nejvíce běženců se koncentruje v oblasti Atén: 4250 bylo umístěno v areálu bývalého letiště Elliniko a přes 3200 v přístavu Pireus.

Nejhorší je situace u přechodu Idomeni na hranici s Makedonií, kde je přítomno podle různých odhadů 8500 až 13 000 uprchlíků, kteří se stále nevzdávají naděje, že budou moci pokračovat do centra Evropy. Kvůli nehygienickým podmínkám divokého táboření chtějí řecké úřady většinu těchto lidí přemístit do budovaných táborů. Do Idomeni zamířily týmy hygieniků, kteří mají zmonitorovat situaci a iniciovat případná preventivní opatření proti možnému rozšíření nějaké epidemie.

Pracovníci Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO) začali od pondělka distribuovat prospekty v arabštině, ve kterých jsou uprchlíci vyzýváni, aby se nechali přemístit do sběrných středisek. Text jim zároveň vysvětluje procedury, které je čekají v rámci podávání žádostí o udělení azylu.

Pracovníci jim dodatečně vysvětlují, že tato procedura může trvat dva až tři měsíce, přičemž je upozorňují na to, že není jejich právem si sami volit hostitelskou zemi. Připravují je tak na pokrok v oblasti přerozdělování uprchlíků mezi všechny státy EU, což některé z nich, jako jsou země takzvané visegrádské čtyřky, odmítají.