Zlato je na vzestupu. Od začátku roku se jeho hodnota zvýšila o pětinu na současných 1270 dolarů. Důvodem je nejistota investorů a s ní související propad cen akcií i výnosů dluhopisů. Do zlata, které má pověst bezpečného přístavu, se tak přesouvá stále více peněz.

Zatím je ale příliš brzy na to, aby se dalo mluvit o obratu trendu. Při pohledu do historie se totiž stále jednoznačně pohybujeme na medvědím trhu. Ten začal koncem roku 2011 a ukončil zlatou dekádu, která ceny komodity posunula z úrovní kolem 500 dolarů za troyskou unci až na trojnásobek. Bez ohledu na vývoj ceny však není důvod se dnes ke zlatu chovat jinak než dříve. V portfoliu zkušeného investora by mělo mít své místo jisté právě proto, že se obvykle vydává opačným směrem než akcie. Jeho podíl by ale neměl přesáhnout 10 procent.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru