Gotická malba Madona z Veveří v pondělí po 13:00 dorazila za přísných bezpečnostních opatření z Prahy do Diecézního muzea v Brně, kde bude od 16. března dlouhodobě vystavená. Obraz byl desítky let součástí expozice Národní galerie v Praze, avšak v rámci církevních restitucí ho získala na základě soudního rozhodnutí farnost Veverská Bítýška na Brněnsku.

Národní galerie si chtěla obraz bezplatně zapůjčit, což však farnost odmítla. O vydání díla se vedly dlouhé spory. Galerie si dokonce podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Nemá však odkladný účinek, a proto musela Madonu z Veveří farnosti vydat.

Přestože je obraz v Brně, zatím ho nemůže nikdo vidět. "Po příjezdu se bude v plně zabezpečeném prostoru v uzavřené dvojité přepravní bedně aklimatizovat. Klimatické podmínky v Národní galerii a u nás jsou velmi podobné, proto bude stačit 24 hodin," informoval ředitel muzea Martin Motyčka.

Box se otevře v úterý. "Na řadu přijde krátké studium deskové malby odborníky z řad brněnské odborné veřejnosti. Následně bude obraz pod dohledem restaurátorů, akademického malíře Mária Krále a akademické malířky Renaty Bartoňové, instalován do připravené klimatizované bezpečnostní vitríny," popsal Motyčka.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Návštěvníci by mohli gotický deskový obraz vidět od 16. března po dokončení přípravy stálé expozice Vita Christi. Podle Motyčky bude mít muzeum mimořádně otevřeno každý den až do 25. března. "Otevírací doba je od 10:00 do 17:00. Na Velký pátek 25. března bude otevřeno pouze do 14:30. Po Velikonocích budou moct zájemci navštívit stálou expozici od 29. března, přičemž až do konce měsíce dubna bude opět otevřeno každý den včetně víkendů," dodal Motyčka. Vstupné zůstává stejné jako doposud, a to 60 korun plné a 40 korun snížené. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Rodiny s dětmi mají slevu. Pro sběratele turistických známek je připravená speciální edice turistické známky s vyobrazením Madony z Veveří, která je k dostání pouze na pokladně Diecézního muzea.

Národní galerie s předáním díla váhala, a proto farnost hrozila exekucí. Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení státu a v roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve.