Protikorupční policie v minulém týdnu obvinila čtyři lidi v souvislosti s neoprávněným vydáním licence na výrobu elektrické energie z fotovoltaických zdrojů jihomoravské elektrárně. Provozovatelé způsobili škodu cca 970 milionů korun. Všichni lidé jsou stíháni na svobodě, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Provozovateli jihomoravské solární elektrárny vydal licenci na výrobu elektřiny Energetický regulační úřad (ERÚ) v prosinci 2010 na dobu 25 let. Kriminalisté však zjistili, že v této době nebyla elektrárna zcela dokončena, a licence podle nich byla vydána nezákonným způsobem.

"Podle našich závěrů uvedená fotovoltaická elektrárna nesplnila podmínky pro získání licence, tato licence tedy neměla být vydána, nemělo dojít k připojení výrobny k distribuční soustavě," uvedl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej. Provozovatelé tak podle něj způsobili škodu cca 970 milionů korun, což je vyplacená částka za elektřinu vyrobenou do září 2015. V průběhu dvacetileté garantované výkupní ceny by se tak provozovatelé neoprávněně obohatili o více než 3,87 miliardy korun, upozornil mluvčí.

Stíháni jsou stavbyvedoucí firmy, která elektrárnu postavila, a zástupce společnosti, která měla zajistit bezproblémovou realizaci stavebních prací, vydání kolaudačního souhlasu a řádné uvedení díla do provozu. Dalším obviněným je revizní technik, který v listopadu 2010 vypracoval nepravdivou revizní zprávu, že zařízení je schopno provozu. Čtvrtým obviněným je bývalý pracovník příslušného stavebního úřadu, který v listopadu 2010 provedl kontrolní prohlídky elektrárny a vydal kolaudační souhlas nutný pro řízení o vydání licence ERÚ.

Prvním třem osobám, které jsou podle mluvčího stíhány pro trestný čin podvodu, hrozí trest odnětí svobody až na 10 let a pracovníku stavebního úřadu až pět let, obviněn je pro trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.