Dva londýnští gangsteři se ocitnou v obrazárně. Stojí před Posledním soudem od Hieronyma Bosche a jejich pozornost na plátně upoutá zejména zobrazení očistce. Načež Colin Farrell, jenž ve skvělém filmu V Bruggách, z něhož tahle scénka pochází, hraje právě jednoho z těch gangsterů, suše prohodí: "Očistec? Aha, takže to je jako něco mezi nebem a peklem. Není to vyloženě na hovno, ale žádnej zázrak taky ne. Něco jako Tottenham."

To se pak příznivcům fotbalového klubu Tottenham Hotspur nedivme, že jsou frustrovaní. Fenomén průměrnosti už je jejich celku přičítán jako natolik typický znak, že díky tomu vstoupil i do popkultury. Tím pádem nemůže být pro nikoho překvapením, když zášť Tottenhamu vůči Arsenalu, úspěšnějšímu sousedovi ze severního Londýna, v průběhu věků neskomírá.

Zatímco nesmiřitelný svár Monteků a Kapuletů překonala tragická láska, nenávist mezi příznivci Tottenhamu a Arsenalu nevyléčí nic. Jde přece o fotbal. A v něm může vyhrát jen jeden.

Derby Tottenham–Arsenal

◼ Poprvé spolu oba kluby hrály 19. listopadu 1887 na Manor Ground v Plumsteadu, domácí ještě jako Royal Arsenal. Za stavu 2:1 pro Tottenham bylo utkání ukončeno o 15 minut dříve, protože se setmělo. První vzájemný ligový zápas vyhrál Arsenal 1:0 v roce 1909.
◼ Krátce po válce hrával Arsenal své domácí zápasy na White Hart Lane. Navzdory velké rivalitě mu Tottenham svůj stadion zapůjčil, když se Highbury opravovalo po následcích bombardování.
◼ Od poloviny minulého století přišla jediná sezona (1977/1978), kdy se oba kluby nesešly v jedné soutěži, jinak se derby o krále severního Londýna hrávají pravidelně. Arsenal v nich historicky nasbíral 78 vítězství, Tottenham 55, remízou skončilo 50 utkání, včetně sobotního ligového derby (2:2).
◼ Nejslavnějším přeběhlíkem je stoper Sol Campbell, který po devíti ligových sezonách v Tottenhamu zamířil do Arsenalu. A léta pak při derby musel z tribun poslouchat, že je "Jidáš". Za oba kluby chytal například i slavný brankář Pat Jennings.
◼ Oblíbenou zábavou příznivců Arsenalu je slavit St. Totteringham Day, tedy den, kdy je jisté, že už Tottenham nemůže v tabulce předstihnout barvy Arsenalu. Letos to vypadá, že by se ho poprvé od sezony 1994/1995 nemuseli dočkat.

Anebo to skončí remízou, z níž jsou pak ovšem tak trochu nešťastní oba. Jako teď v sobotu, kdy se v bitvě o pána severního Londýna urodil výsledek 2:2, který příliš nepomohl nikomu ze zúčastněných. Zato přiblížil k mistrovskému titulu outsidera z Leicesteru, jenž teď v tabulce anglické Premier League vede už o pět bodů před Tottenhamem a o osm bodů před týmem Arsenalu.

Aby se oba kluby ze severu Londýna ocitly v mistrovské hře, to tu opravdu dlouho nebylo. A tato nezvyklá situace tradiční vášně jen rozdmýchala. Před White Hart Lane, tedy před stadionem Tottenhamu, kde se utkání hrálo, tentokrát došlo i k šarvátkám, jež musela řešit policie.

V posledních letech jsou přitom takové incidenty spíše výjimečné. "Fanoušci, kteří jsou dnes schopní a ochotní dát za vstupenku třeba 90 liber (více než 3000 korun), přece jen většinou nemají chuť se cestou na fotbal prát nebo někoho pobodat," podotýká Jiří Hošek, londýnský zpravodaj Českého rozhlasu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se