Londýnský starosta Boris Johnson je rozevlátý, prostořeký, nikoliv však vulgární muž, s nímž britští konzervativci vždy dost spojovali svoje naděje do budoucnosti. Strana, která se po skončení Margaret Thatcherové dlouho hledala, než našla zejména v Davidu Cameronovi hledanou inspirativní tvář, se však nyní štěpí na otázce, jestli má Británie odejít z EU. Zatímco Cameron je proti, Johnson je pro. Včera starosta poskytl první větší rozhovor od chvíle, kdy tohle svoje rozhodnutí minulý týden oznámil. Pro BBC Johnson řekl, že odchod z EU bude pro Británii jako "útěk z vězení", a dodal: "Když budete (v červnovém referendu) hlasovat pro odchod, umožní vám to uzavřít obchodní dohody po celém světě. Nemá to prostě chyby."

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru