Trestná činnost páchaná při podnikání ekonomických subjektů, takzvaná kriminalita bílých límečků, je celosvětovým postrachem společností. V Česku je přitom této problematice, ve světě označované jako white-collar crime, věnována mnohem menší pozornost, než by si zasloužila. Jednou z oblastí, kde mohou manažeři relativně snadno porušit povinnost péče řádného hospodáře a čelit tak odpovědnosti, je poskytování půjček a úvěrů. "Osoby odpovědné za schvalování transakcí mají vždy povinnost postupovat obezřetně a s náležitou péčí, tak aby neuzavíraly nevýhodné obchody či smlouvy na úkor spravovaného majetku společnosti," popisuje Vladimír Čížek, partner kanceláře Schönherr.

Pozor na protislužby

Jak se ale vyhnout trestní odpovědnosti při sjednávání úvěrových smluv? Podle advokátního koncipienta Rudolfa Bicka se jedná především o správné nastavení rozhodovacích procesů a kontrolních mechanismů. "To vše v souvislosti s provedením náležité prověrky právnických či fyzických osob, kterým jsou úvěry poskytovány," řekl Bicek.

Management pak podle advokátů nejedná s péčí řádného hospodáře tehdy, když poruší zákonné povinnosti a poruší vnitřní schválené rozhodovací postupy společnosti, pokud nerespektuje hodnocení rizik nebo přiznání nesprávného ratingu.

"V rámci forenzních právních auditů jsme se setkali dokonce s případy poskytování luxusních darů pro manažery společnosti jako 'protislužby' za schválení mnohamilionových investičních úvěrů společnostem bez provedení náležité prověrky jejich solventnosti nebo financování akvizice majetku pocházejícího z trestné činnosti, a to s vědomím managementu," popsal Vladimír Čížek.

Setkat se podle něj lze i s případy umělého upravování ratingů společností, vyhotovování nepřesných či nadhodnocených znaleckých posudků a opakovaným refinancováním "špatných" úvěrů.

Management společností se přitom na jedné straně může stát trestněprávně odpovědným za porušování povinnosti při správě cizího majetku a na straně druhé může také nést občanskoprávní odpovědnost.

Doporučení

Společnosti by měly pečlivě nastavit interní schvalovací procesy a kontrolní mechanismy pro jednotlivé transakce, přijmout etický kodex a organizační řád a proškolit své zaměstnance.

 


Schönherr

- Pražská kancelář Schönherr, která je součástí úspěšné mezinárodní sítě, patří mezi renomované kanceláře poskytující služby jak domácím, tak mezinárodním klientům.
- Specializuje se zejména na oblasti fúzí a akvizic, společenstevního práva, práva nemovitostí, financování firemních restrukturalizací, soutěžního práva, práva EU, veřejného práva, energetiky, telekomunikací a pracovního práva.
- Tým Schönherr má v Praze 22 právníků, celosvětově pak 300.

 

Článek vyšel 25. února v časopise Ekonom.
 

 

Související