Letošní čtyřsté výročí smrti španělského spisovatele Miguela de Cervantese y Saavedry probíhá ve velkém stylu po celém Španělsku. V madridské Národní knihovně byla otevřena velká výstava věnovaná Cervantesovu životu i vzniku jeho vypravěčského mýtu, který rámuje stejně podivuhodná figura "rytíře smutné postavy" Dona Quijota.

Cervantes je i díky esejistické práci Milana Kundery považován za zakladatele evropského románu. Je to možná přehnané, nicméně Cervantesův vynález − to, že zápletka je jen úlitbou čtenáři, záminkou pro důležitější vedlejší motivy psaní − zůstává základem dobrého románu dodneška.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru