Když chce dnes firma získat programátora nebo jiného pracovníka, kterých je na trhu nedostatek, často musí hledat už mezi studenty. A aby si dopředu pojistila, že k ní skutečně po vysoké škole nastoupí, posílá mu měsíční "kapesné". Nově to chce začít dělat i stát. Mladí lidé od něj dostanou zaplaceno, pokud budou studovat obory, jejichž absolventi firmám chybí.

Stipendia pro studenty potřebných oborů by si univerzity mohly dovolit díky změnám, které chystá ministerstvo školství. "Navýšení objemu stipendií je jednou z možností, se kterými ministerstvo v tuto chvíli pracuje," říká náměstek ministryně školství Robert Plaga.

Novinka má zásadně změnit způsob, jakým se státní peníze rozdělují mezi vysoké školy. Dnes je rozhodující počet studentů, do budoucna však má vzrůst právě váha skutečnosti, jak se absolventi uplatní na trhu práce. To nyní hraje zanedbatelnou roli. "Je to dlouhodobé přání zaměstnavatelů," zdůrazňuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?