Sněmovna schválila novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu, která má za cíl zvýšit informovanost o stavu akcionářské struktury společností. Norma slaďuje české zákony se směrnicemi a požadavky Evropské unie. Týká se například zlepšení vypořádání obchodů s cennými papíry a průhlednosti informací o emitentech cenných papírů. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Změny by měly podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) zatraktivnit podnikání fondů, zjednodušit procesní záležitosti v oblasti kapitálového trhu a sjednotit správní poplatky na finančním trhu.

Akcionář společnosti by měl podle novely oznámit emitentovi a České národní bance, že jeho podíl ve firmě přesáhne jedno procento. Novinka se týká společností se základním kapitálem 500 milionů korun a vyšším. Zároveň by měla zůstat v platnosti oznamovací povinnost u hranice tří procent u firem se základním kapitálem 100 milionů korun.

Novela ruší rozlišování mezi otevřeným a uzavřeným podílovým fondem a jejich případných podfondů pro účely zdanění. Sjednocuje správní poplatky související s podnikáním na kapitálovém trhu se zákonem o správních poplatcích. Podle ministerstva financí je třeba především sjednotit výši správních poplatků týkajících se řízení o žádostech, některá řízení zpoplatnit nově a některé poplatky vzhledem k jejich irelevanci k aktuálním zněním zákonů v oblasti kapitálového trhu či penzijního spoření zrušit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru