Šest zemí oblasti Perského zálivu ve středu zařadilo libanonský šíitský Hizballáh k teroristickým organizacím. Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v prohlášení oznámila, že jde o reakci na nepřátelské aktivity Hizballáhu vůči členským státům rady. Vůdce Hizballáhu v úterý prohlásil, že Saúdská Arábie zatáhla Libanon do nové fáze politického konfliktu, když nedávno vypověděla vojenskou pomoc Libanonu.

Země GCC viní Hizballáh, že se snaží verbovat nové členy v této části světa a že tam pašuje zbraně a výbušniny. Ke GCC patří kromě Saúdské Arábie také Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn, Omán a Kuvajt. Některé z nich už před týdnem vyzvaly své občany, aby necestovali do Libanonu.

Hizballáh je v Libanonu politická organizace zastoupená v parlamentu i vládě. Její stoupenci jsou šíité a hlavním sponzorem je Írán. Ozbrojené křídlo bojuje proti Izraeli a účastní se na straně Damašku také syrské války stejně jako Írán.

Roztržka se Saúdskou Arábií se váže k nespokojenosti Rijádu s tím, že Bejrút na rozdíl od jiných arabských metropolí neodsoudil útok na saúdskoarabské velvyslanectví v Íránu. Odehrál se v lednu krátce po popravě šíitského duchovního v Saúdské Arábii. Rijád pak v únoru zastavil finanční dotace pro libanonskou armádu a policii v hodnotě čtyř miliard dolarů (99 miliard korun).

Libanonská vláda později oznámila, že má zájem o smíření se Saúdskou Arábií a že v nejbližší době vyšle do zemí Perského zálivu ministerskou delegaci. Šéf Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh v úterý prohlásil, že Rijád zastavením dotací vleče Libanon do "nové fáze politického a mediálního boje". Libanon prožívá dlouhodobou politickou krizi vlivem rozkolu vlády i parlamentu. Bez prezidenta je od roku 2014.