Slovenský premiér Robert Fico má v řešení uprchlické krize jasno. "Dostáváme se do chvíle, kdy bude Řecko nejspíše obětováno," uvedl pro slovenské Hospodárske noviny. Řecký premiér Alexis Tsipras podle něj nesplnil úkoly, které dostal od Evropské unie loni v létě, tedy lépe chránit hranice s Tureckem a vybudovat registrační centra pro uprchlíky, takzvané hotspoty.

"Tsiprasi, pokud neuděláš to, co máš, tak bude existovat jen jediný hotspot a bude se jmenovat Řecko," varovali podle Fica řeckého premiéra evropští lídři.

Po zhruba půl roce teď Tsipras sleduje, jak se jeho země opravdu mění na jeden velký tábor pro migranty a uprchlíky. Ti se začali v Řecku hromadit poté, co příjem uprchlíků výrazně omezilo Švédsko a Rakousko. Vídeň v polovině února určila strop, kolik uprchlíků denně přijme a kolik jich nechá projít přes své území do Německa.

Ostatní státy na západobalkánské trase pak ve strachu, že se začnou hromadit migranti u nich, zavedly poté úplně stejné limity. Lavina omezení, kterou Rakousko spustilo, se tak zastavila až na řecko-makedonské hranici.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?