Zhruba 1,8 milionu pracovníků v čínském sektoru uhlí a oceli přijde o práci v rámci úsilí o snížení přebytečné kapacity. Očekává to čínská vláda, která s podobnými čísly přišla podle agentury Reuters vůbec poprvé. Uvedený počet odpovídá zhruba 15 procentům pracovní síly. Časový horizont ale Peking neuvedl.

Čína přislíbila, že bude řešit nadměrnou výrobní kapacitu a zruší stovky takzvaných "zombie podniků", jak se říká prodělečným firmám v churavějících sektorech, které drží nad vodou místní vlády, jež se snaží vyhnout úbytku pracovních míst.

Čínský ministr lidských zdrojů a sociální péče Jin Wej-min novinářům řekl, že v sektoru uhlí přijde o práci 1,3 milionu zaměstnanců. Dalších 500 tisíc míst zanikne v ocelářství.

"Znamená to přestěhování 1,8 milionu pracovníků. Bude to velmi náročný úkol," uvedl ministr. Odvětví uhlí a oceli v Číně zaměstnává zhruba 12 milionů lidí.

Čínští činitelé již minulý týden sdělili, že vláda v Pekingu vyčlení na přestěhování propuštěných pracovníků během dvou let 100 miliard jüanů (380 miliard korun). Čínský premiér Li Kche-čchiang podle náměstka čínského ministra financí Ču Kuang-jaa v pondělí americkému ministru financí Jacku Lewovi řekl, že fond se bude zaměřovat především na sektory uhlí a oceli.

Čína, na kterou připadá polovina světové produkce oceli, vyvezla loni rekordních 112 milionů tun, což odpovídá produkci v celé Severní Americe. Evropská unie nedávno Peking vyzvala, aby snížil přebytečnou kapacitu ve výrobě oceli. Brusel tvrdí, že následkem vyššího čínského vývozu klesly ceny některých ocelářských výrobků v Evropě až o polovinu. Ohrožuje to prý desetitisíce míst v evropském ocelářství.