Že se práce v dolech podepíše na zdraví horníka a zdravotní sestry čelí řadě zdravotních rizik, napadne asi každého. Vážné poruchy zdraví si však lze přivodit i v kanceláři. Aby však bylo možné zdravotní problémy uznat jako nemoc z povolání, za kterou náleží odškodné, musely by být uvedeny v oficiálním seznamu nařízení vlády. "Za nemoci z povolání lze uznat pouze ty nemoci, které jsou v tomto seznamu uvedeny a které vznikly za podmínek, jež jsou tam rovněž uvedeny," vysvětlil Jiří Chaloupka, první místopředseda Společnosti nemocí z povolání. Pokud v seznamu choroba chybí, nelze o odškodnění uvažovat.

Takže zatímco zdravotní problémy lidí, kteří vykonávají těžkou manuální práci a jsou ohroženi například vysokou prašností či chemikáliemi, se jako nemoc z povolání uznávají běžně, pracovníci v kancelářích mají většinou smůlu. Bolavá záda, zhoršení zraku kvůli čtení z počítače nebo duševní problémy způsobené stresem na oficiálním seznamu stále chybí. Pokud se už podaří u někoho se sedavým zaměstnáním nemoc z povolání uznat, jedná se o výjimku. "Z naší praxe jsme se v podstatě zatím u lidí pracujících v kanceláři setkávali jen se syndromem karpálního tunelu, který byl jako nemoc z povolání uznán například u zapisovatelky, jež kromě práce na PC musela také přenášet těžké šanony," říká advokát David Borovec z kanceláře Randl Partners.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.