Služební zákon se na předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou nevztahuje. Shodla se na tom ve čtvrtek jednomyslně Legislativní rada vlády.

Její stanovisko si vyžádal kabinet. Pokud se s ním ztotožní, Vitásková podle šéfa rady Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nebude muset k 1. březnu funkci opustit, i když byla nepravomocně odsouzena.

Odsouzená šéfka ERÚ Vitásková odstoupit odmítá. A čelí dalšímu stíhání - čtěte ZDE

"Legislativní rada přijala závěr, kterým doporučuje vládě vycházet z toho, že se zákon o státní službě ani po 1. lednu 2016 na předsedu a místopředsedu Energetického regulačního úřadu nevztahuje," uvedl Dienstbier.

"Je to přesně to, co jsem celých pět měsíců říkala a co potvrzovaly všechny naše právní analýzy. Pro nás (ERÚ) se situace nemění a vše pokračuje jako dosud," řekla ve čtvrtek v reakci na rozhodnutí rady Vitásková.

Rada měla za úkol posoudit rozdílné postoje ministerstva vnitra a ministerstva průmyslu a obchodu k pozici předsedy a místopředsedy ERÚ a doporučit vládě další postup. Podle vnitra Vitásková patří pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib.

V takovém případě by pak ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a v pondělí byla nepravomocně odsouzena. Podle ministerstva průmyslu a obchodu ale postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku.

K důvodům rozhodnutí rady Dienstbier uvedl, že si odporují ustanovení služebního a energetického zákona o pozici předsedy rady. Spory vyvolal nový organizační model ERÚ, v jehož čele má od srpna 2017 stát rada úřadu místo předsedy. Kvůli sněmovním úpravám účinnosti jednotlivých ustanovení ale není jasné, zda předseda a místopředseda ERÚ jsou do konce července příštího roku osobami ve služebním poměru, či nikoli.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ministr připomenul, že služební zákon ze své působnosti pro uvedené období vyjímá členy Rady ERÚ, která však ještě neexistuje, a naopak výslovně nevyjímá předsedu a místopředsedu ERÚ. Energetický zákon pak počítá s tím, že se předseda ERÚ pouze považuje za služební orgán. "Není jím, ale považuje se za něj. Tedy pokud ním není, tak nespadá pod zákon o státní službě," dodal Dienstbier ke stanovisku rady.

Vitásková byla v pondělí nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolá a na svou funkci nehodlá rezignovat.

Šéfka ERÚ čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon neporušila. Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici. Vitásková podala kvůli zahájení stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla.