Zkuste se někoho zeptat, kolik čínských umělců by vyjmenoval z hlavy. Aj Wej-wej, vysypal by bez rozmýšlení i ten, koho umění jinak míjí. Vybavil by si nejspíš i mrazivé obrazy Jüe Min-ťüna, na nichž ohromné růžové obličeje cení zuby v nepřirozeném širokánském úsměvu. A možná slyšel jméno mistra Čchi Paj-š'e, jehož magické tušové malby krevet, vadnoucích lotosů a vážek se na českých aukcích dva roky za sebou dostaly do první desítky vydražených děl.

I ve světě patří čínští autoři k aukčním lákadlům, ačkoliv člověku, pro nějž je umělecký svět vzdálenou planetou, by jména jako Čang Siao-kang, Zao Wou-ki a Ceng Fan-č' nic neřekla. Výstava s názvem Bentu, jež probíhá do začátku května v pařížském muzeu Fondation Louis Vuitton, na jedno patro přivádí hned dvanáct současných autorů. Ani jejich jména jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, ale na to, co je tu od nich k vidění, bude těžké zapomenout.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.